Тупичівська громада
Офіційний сайт
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Історична довідка

Перша писемна згадка про Тупичів належить до 1526 року.

Це повідомлення зустрічається в записах за 1874 рік в «Эпархиальных известиях».

Про старовинне походження села свідчать давньоруські кургани і городище, що знаходяться навколо села. Вони говорять про те, що поселення Тупичів існувало ще до монголо-татарської навали на Русь.

У кінці XVII - XIX століть Тупичевом володіли представники козацької старшини Дуніни - Борковські, генерал - лейтенант О.О.Свечін.

В Тупичеві поховані підполковник, улюбленець О. Суворова - П.Г. Корецький, його дружина Катерина Василівна, уродженка Дуніна - Борковська. У Тупичеві похований і генерал - лейтенант О. О. Свечін.

Землі в Тупичеві нараховувалось майже 4700 десятин. За переписом у селі проживало 1800 жителів, 400 з яких належали до козаків. Зараз у Тупичеві проживає 1734 чоловік.

Свечін був власником багатого села Тупичів і багатьох тисяч гектарів родючої землі, лісів, безкраїх луків навколо річки Крюкова.

Дослуживши до звання генерал-лейтенанта, Свечін пішов у відставку і назавжди оселився у Тупичеві. Тут він заклав парк, площею три гектари, звів у 1841 році горілчаний завод, який виробляв за рік спирту на 14 тисяч рублів. Побудував великі конюшні, лікарню, а також нову церкву, школу на чотири класи та квартиру для вчителів. У центрі села стояв поміщицький маєток. У селі займались заготівлею лісу, виготовленням торфу, цегли, миловарінням.

У перші роки радянської влади було організовано при Ковальовському спиртозаводі на колишніх землях поміщика Свечіна перший радгосп (1919 р.), а також сільське споживче товариство і товариство сільгоспснабу.

У 1935 році було засновано МТС, в якій перед війною налічувалось 65 тракторів та сільгоспмашин.

З 1923 по 1959 рр. Тупичів був районним центром.

В межах села розташовані два вигони, базар, два кладовища.

Найбільшим природними багатствами Тупичева є мішані ліси та залежі глини, торфові родовища. Є два ставки, де можна ловити рибу.

Славиться Тупичів і своїми земляками. Тут народились українські письменники П.О. Дорошко, 3.М. Кац, В.М. Малець. У селі пройшло дитинство відомого російського письменника І.П. Стаднюка. Уродженцями села є доктор географічних наук - О.Т. Діброва , доктор історичних наук - С.О. Шелудько, доктор хімічних наук, професор, відомий вчений, академік НАН України, Лауреат Державної премії СРСР, директор інституту сорбції та проблем ендоекології - В.В. Стрілко. Він автор 600 наукових робіт , в тому числі 5 книг і більше 100 авторських свідоцтв і патентів на відкриття. Серед його учнів десятки кандидатів і докторів наук. Наукова школа В.В. Стрілка визнана не тільки в Україні, а і за її межами.

Багатий Тупичів і на трудові здобутки. За самовіддану працю 36 трудівників нагороджено орденами і медалями. Ланкова Павлусенко Марія Іванівна удостоєна звання Героя Соціалістичної Праці.

За досягнення у картоплярстві, Феськовець Олександру Степановичу присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці. Він також нагороджений Орденом Леніна (1981 р.), Орденом Трудового Червоного прапора (1982 р.), Золотою медаллю «Серп і молот» (1988р.) і є лауреатом Державної премії УРСР (1983 р.)

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь