«Сплячим» ФОПам продовжено строк для списання ЄВ
До 1 березня 2021 року «сплячим» ФОПам продовжено строк для списання ЄВ. Тим, хто вже звертався із заявою, ДПС спише ці суми автоматично, а інші мають змогу подати заяву до 1 березня 2021 року.
Закон №1072 вносить зміни до пункту 915 розділу 8 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про ЄСВ. Цими змінами фактично продовжуються процедури, передбачені при списанні сум недоїмки з єдиного внеску, а також штрафів та пені на виконання вимог ЗУ від 13.05.2020 №592.
Коло суб’єктів, які мають право на таке списання не змінюється: це фізичні особи-підприємці (крім фізичних осіб-підприємція, які обрали спрощену систему оподаткування) та особи, які провадять незалежну професійну діяльність. Однак, встановлюється новий період, протягом якого такі платники можуть звернутися до податкового органу із заявою про таке списання. Тепер це можна зробити до 1 березня 2020 року. Отже, тепер всі, хто з будь-яких причин не зміг звернутися до контролюючих органів за списанням, або виконати необхідні для цього умови у термін до 31.08.2020, який був визначений Законом №592, може це зробити до 1 березня 2020 року.
Також цим Законом врегульовано питання списання недоїмки тих платників, які зверталися із заявами про списання на підставі Закону №592 у строк до 31.08.2020, але їх діяльність, як суб’єкта підприємницької діяльності на момент звернення була припинена (в період з 1 січня до 3 червня 2020 року)
Отже, підлягають списанню за заявою платника, несплачені станом на 1 грудня 2020 року, суми недоїмки з єдиного внеску, нараховані фізичним особам підприємцям (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та особам, які провадять незалежну професійну діяльність за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки включно до дати подання заяви про списання недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання до 1 березня 2021 року:
а) фізичними особами-підприємцями (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви вважалися платниками, державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи - підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу - звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше;
б) самозайнятим особам, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви вважалися платниками, зазначеними у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, - до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше.
Після отримання у встановленому законом порядку відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та за умови подання платником єдиного внеску (особою) зазначених документів податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.
Податковим органом може бути прийнято рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені за умови, якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:
1) платник податків отримав дохід (прибуток) від здійснення підприємницької та/або незалежної професійної діяльності протягом періоду з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року;
2) суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником (особою) або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом.
У разі якщо суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були частково самостійно сплачені платником (особою) та/або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом, податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.
Штрафні санкції до платника єдиного внеску, передбачені пунктом 7 частини одинадцятої статті 25 цього Закону, за наведених умов не застосовуються.
Вимога про сплату суми недоїмки, штрафних санкцій і пені вважається відкликаною у день прийняття податковим органом рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.
Нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій і пені відповідно до цього Закону не підлягають поверненню.
Податковий орган протягом п'яти робочих днів з дня прийняття рішення про списання недоїмки з єдиного внеску, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми, надає територіальним підрозділам державної виконавчої служби інформацію про такі списані суми недоїмки з єдиного внеску в розрізі платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
З дня винесення податковим органом рішення про списання на підставі наданої податковим органом інформації підлягають закінченню відкриті державною виконавчою службою виконавчі провадження та припиняються заходи примусового виконання рішень.
Рекомендована форма заяви розміщена на субсайті Територіальних органів ДПС у Чернігівській області.